Jak niania może spędzać czas z dzieckiem poza domem?

Jeśli zatrudniasz nianię, to zadbaj, by Twoja pociecha miała zapewnione różne formy spędzenia wolnego czasu. W końcu nie tylko w domu można świetnie się bawić, ale także i poza nim!

By Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało potrzebuje przeróżnych bodźców, a także form i sposobów spędzania wolnego czasu. Tym samym każda wykwalifikowana niania zdaje sobie sprawę, że sama zabawa w domu często nie wystarczy. Warto wychodzić z dzieckiem na spacery, pozwalać poznawać mu świat, pokazywać ciekawe miejsca i tym samym rozwijać jego zainteresowanie światem. Wyjście z domu to także doskonała okazja do nawiązywania relacji z innymi rówieśnikami.

Wycieczki po mieście

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie wycieczek z dziećmi od najbliższej okolicy. Pokazanie mu otoczenia, opowiadanie ciekawostek z historii regionu, czy zapoznawanie z fauną i florą to pierwsze, co można zrobić. Dzięki temu dziecko nabierze większego zainteresowania, bo w naturalny sposób zostanie rozbudzona jego ciekawość. Ciekawą odmianą mogą być spacery tematyczne – szlakiem natury, architektury, ważnych osobistości itp. Należy mieć na uwadze takie dobranie trasy, jak i poziomu trudności informacji, by były one dla dziecka interesujące, a nie przytłaczające. Zdobywanie wiedzy powinno wiązać się z zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Muzea

Nie każde muzeum zainteresuje małe dziecko, jednak często pojawiają się takie wystawy, których nie sposób przeoczyć. Przy wyborze warto kierować się zainteresowaniami dziecka, jak i tematyką wystawy. Często w muzeach organizowane są wystawy, jak i prelekcje w sam raz dla dzieci. W wielu przypadkach w trakcie ich trwania przeprowadzane są interesujące warsztaty, czy prelekcje dla dzieci. Wyjście na takie wydarzenie to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także możliwość przebywania z rówieśnikami, co doceni każde dziecko.

Galerie sztuki

Kreatywny rozwój dziecka oraz uczenie go wyczulenia na estetykę i sztukę to także jedno z zadań, których może się podjąć niania w Katowicach. Takie wyprawy poszerzają horyzonty, jak i inspirują dziecko do własnych twórczych prób. Galerie sztuki, tak samo jak muzea często organizują zajęcia kreatywne dla dzieci. Tym samym warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać, czy w najbliższym czasie nie będzie okazji, której zdecydowanie nie można przegapić.

Parki zabaw

O aktywność także należy zadbać. Wyprawy na place zabaw, to jedna z ulubionych form rozrywki większości dzieci. Mają wtedy okazję wyszaleć się na świeżym powietrzu, pobawić z innymi, a także spędzić czas tylko i wyłącznie na zabawie. O ile wszelkie rozwijające rozrywki są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka, to nie należy popadać w paranoje i wybierać samych edukacyjnych sposobów spędzania czasu. Ruch i chwile spędzone na wolnym powietrzu także mają znaczący wpływ nie tylko na ogólny rozwój dziecka, ale także i jego samopoczucie i kondycję fizyczną.

Organizowanie wolnego czasu dziecku to jedno z głównych zadań każdej niani. Tematyczne wycieczki, odwiedzanie ciekawych miejsc – to wszystko jest wartościowym urozmaiceniem dla każdego dziecka – takim, które pozytywnie wpływa na jego rozwój, samopoczucie, jak i relacje z rówieśnikami. W końcu zadaniem niani jest nie tylko opiekowanie się dzieckiem, ale także otwieraniem go na świat i pomaganiem mu w rozumieniu tego, co go otacza.