Różnorodność dywanów dla dzieci

Urządzasz pokój dla dziewczynki lub dla chłopca? Dobrze dobrany dywan może bardzo pomóc w aranżacji wnętrza pokoju dziecięcego. Zobacz czym warto się kierować przy wyborze dywanu dziecięcego!

Odpowiedni dobór kolorystyki dywanu

Oczywiście fundamentalną sprawą w doborze dywanu do pokoju dziecięcego jest jego kolorystyka. Jest ona uzależniona przede wszystkim od aranżacji całego wnętrza. W pokoju dla dziewczynki zapewne mile widziane będą miękkie, ciepłe pastele. Zaliczają się dekory typu baby pink, baby blue, szarości oraz niezawodna, czysta biel. Natomiast w pokoju chłopca, zapewne królować będą kolory błękitu, zieleni, granatu z akcentami czerni i bieli. Wybierając dywan, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest on wykonany. Dywany dziecięce wyprodukowane z akrylu, poliestru i polipropylenu bardzo dobrze absorbują barwy, dzięki czemu są one bardzo atrakcyjne dla wzroku i żywe.

Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla dziewczynki czy dla chłopca, warto przy wyborze dywanu kierować się także zasadą kontrastu. Otóż pomimo dominacji w aranżacji pokoju kolorów neutralnych, dywan jako gustowny dodatek może stanowić jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych z wyrazistą fakturą. Obecnie zarówno u dziewczynek jak i chłopców dość wcześnie rozwijają się aranżacyjne gusta. Dziewczynka, której pokój urządzasz być może ma już swoje ulubione kolory, wzory czy postacie z bajek. Chłopczyk również może mieć już ulubione samochody, barwy czy bohaterów filmów, bajek i komiksów. Rzecz jasna takie wskazówki przekazywane nam przez dzieci zdecydowanie warto uwzględniać także w wyborze dywanu dziecięcego. Dzięki temu stwarzamy dziecku miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i swobodnie.

Wśród pomysłów na aranżację pokoju dziecięcego możemy znaleźć także propozycje wzorów florystycznych lub zwierzęcych. Takie elementy aranżacji sprzyjają także edukacji dzieci. Nasze pociechy mogą wtedy uczyć się i zapamiętywać nowe słowa. W ofertach sklepów z dywanami znajdziemy mnóstwo tego typu propozycji. Poniżej dywan ukazujący zwierzęta występujące na różnych kontynentach z oferty producenta dywanów Obsession.

Miękkość dywanów dziecięcych

Dywan w pokoju dziecięcym bardzo często pełni funkcję lokalnego 'placu zabaw'. Warto więc przy jego wybieraniu kierować się też odczuciami związanymi z dotykiem jego runa. Dobry rezultat możemy osiągnąć wybierając spośród dywanów syntetycznych. Dywan wykonany na przykład z przędzy polipropylenowej będzie jednocześnie przyjemny w dotyku i odporny na ewentualne zabrudzenia. Dywany syntetyczne łatwiej się czyści w porównaniu do ich naturalnych odpowiedników.

Być może rodziców i dzieci będą kusić długowłose dywany typu shaggy, niemniej wybierając taki dywan warto zwracać uwagę na aspekty praktyczne. Dywan shaggy może być trudno dokładnie wyczyścić, prawdziwym kłopotem może być także na przykład zaklejenie takiego dywanu gumą. Dywan shaggy w pokoju bardzo aktywnego ruchowo dziecka, szybko może stracić swój początkowy urok.

Dywan w pokoju ucznia

Gdy dziecko zaczyna chodzić do szkoły wielu rodziców decyduje się na szeroko zakrojoną przemianę aranżacji jego pokoju. Mały uczeń zapewne będzie potrzebował praktycznego, sprzyjającego skupieniu miejsca przy młodzieżowym biurku. Bardzo przydatne zapewne okażą się dodatkowe szafki i półki na książki, zeszyty oraz inne pomoce szkolne. Jaką rolę w takiej aranżacji będzie spełniał dywan?

Dywan w pokoju ucznia można wykorzystać, by bezinwazyjnie oddzielić dwie strefy w pokoju dziecięcym – tą przeznaczoną do nauki oraz strefę zabawy i rozrywki. Może stanowić on także bardzo mile widzianą izolację podłogi, zwłaszcza, gdy stanowi także miejsce do regularnych zabaw na podłodze.