Zabawki z różnych krajów Europy

Dzieci w Europie bawią się podobnymi do siebie zabawkami, bo kultura przez ostatnie setki lat miała okazję się wymieszać. Pozostały jednak pewne narodowe akcenty, które łatwo można odkryć w sklepie z zabawkami.
Skandynawskie zabawki są proste i często wykonane z drewna. Nie są zwykle skomplikowane, a często towarzyszy im dobry pomysł na design. Przykładem takiego wzornictwa mogą być zabawki IKEA. Na rynku jest sporo szwedzkich, duńskich czy norweskich firm produkujących zabawki. Tradycyjną szwedzką zabawką jest drewniany konik.
Zupełnie inne rzeczy są popularne w Niemczech. To również ojczyzna zabawek z drewna, ale zupełnie innych – bogato zdobionych, o misternych kształtach. Przykładem tego typu figurki mogą być ten znane z „Dziadka do orzechów”. Często spotykane są tam figurki przedstawiające różne profesje, na przykład kataryniarza czy cukiernika.
Zabawki rodem z Rosji często odwołują się do tamtejszych bajek, takich jak tej o Wilku i Zającu. Poza tym starsze zabawki często miały związek z podbojem kosmosu, stąd rakiety i innego rodzaju pojazdy kosmiczne. Popularne są też matrioszki w różnych kształtach i kolorach.